teisipäev, november 27, 2007
Kabuli igapäevaelu: plahvatuse anatoomia
Kell on kahekümne pärast kaheksa - hommikune tipptund - kui käib
kõrvulukustav kõmakas. Terve linn kaigub, aknaklaasid klirisevad. Tume järelkaja tekitab halbu aimdusi. Esimese hooga helistan abikaasale, kes juba kontorisse jõudnud. Ka Darulamani teel - ligi kümme kilomeetrit eemal - on kõmakas hästi kuulda olnud.
Järgneb kuulujuttude staadium: Andese kollegi ööbimispaigas purunes ukseklaas, räägitakse erinevatest kohtadest, tehakse oletusi surmasaanute kohta. Tund hiljem ilmuvad esimesed uudised: rünnati ikkagi sõjaväekonvoid. Surm mängib trips-traps-trulli: sõdurid pääsesid, aga kaks kõrvalseisjat-afgaani sai surma.

Järgneb kuulujuttude staadium: Andese kollegi ööbimispaigas purunes ukseklaas, räägitakse erinevatest kohtadest, tehakse oletusi surmasaanute kohta. Tund hiljem ilmuvad esimesed uudised: rünnati ikkagi sõjaväekonvoid. Surm mängib trips-traps-trulli: sõdurid pääsesid, aga kaks kõrvalseisjat-afgaani sai surma.
esmaspäev, november 26, 2007
Kooliskäimise okkaline rada Afganistanis III: kohtumine mulladega


Järgmisel hommikul kohtume Jalalabadi-lähedases madrassas kahe mullaga, isa ja pojaga. Inger on veendunud, et mullad - kes on siin arvamusliidrid - on võtmeks paljude lastega seotud probleemide lahendamisel. Kolmandat põlve mulla Kari Israrullah ja neljandat põlve mulla Fazrullah on osalenud seminaril, kus arutleti laste õiguste üle koraanist lähtuvalt. Selles lähenemises pole midagi uut tegelikult; hetkel loen huvitavat aruannet, kus islami õpetlased arutlevad laste baasõiguste üle islamis - koos näidetega koraanist.
Mullad kinnitavad, et nende võim ei ole ometi nii suur nagu meie, läänlased, seda ette kujutame: siinsetel pashtu aladel mängib sama suurt osa Pashtunwali ehk siis pashtude käitumiskood. Nii et otsuste tegemisel võib olla mängus pigem hõimutava kui islam.


Vestlus mulladega on omanäoline: kui esitada mingi küsimus, siis vastatakse mõistulugudega. Vahel tõuseb Fazrullah ja vaatab raamatust järele (meie vestlus toimub raamatukogus), et meile lugu jutustada. Näiteks. Prohvet kuulis, et isa tegi ühele oma lapsele kingituse ja küsis: miks ainult temale? Sa pead kingituse tagasi võtma, kui ka oma teisele lapsele kingitust ei tee. Loo moraal: sa pead lapsi võrdselt kohtlema.
Kui meie vestlus läbi ja madrassa õuel ringi vaatame, tunnen huvi, mis on kirjutatud kooli seinale, kus parajasti õppetöö käib. Ja vastus on:"Mida võid täna teha, ära lükka homse peale".
pühapäev, november 25, 2007
Kommentaar vastuseks kommentaarile


Ants, just paar päeva tagasi astusin sisse Shah M raamatukauplusse, kus seekord leti taga ei keegi muu kui Kabuli raamatukaupmehe prototüüp. (Abikaasa küsib: kas ta ei näe mitte suurepäraselt nooruslik välja?) Otsin mõned soovitatud raamatud (see raamatupood on Afganistani kontekstis tõeline ime, sisaldades tõelisi pärle). Shah pakkus mulle ka äsja kirjastatud enda raamatukest (täpset pealkirja ei mäleta, aga kõlas nagu) - Kabuli raamatukaupmehe tõeline lugu. Lubasin järgi mõelda - raamat maksab 20 dollarit - ehk järgmine kord ostangi.

Burkast, lõpetuseks: naised on siin ühiskonnas segadusse aetud. Alates 1959. aastast küll kannavad/ei kanna burkat. Muide, rändhõimude naised ei ole burkat kunagi kandnud ega hesaaridki nagu nägin oma silmaga. Mul oli kummaline kogemus just Jalalabadis, kus kaks kaunist haritud noort afgaani naist - õpetajate ülemvaatajad - tõmbasid burka vahelduva eduga üle (nö avalikkuses) ja kiskusid maha (astudes kooli ukse ees autost välja).
laupäev, november 24, 2007
Kooliskäimise okkaline rada Afganistanis II


Kooliskäimise plahvatuslikkust kasvust annab ehk aimu Lalma kutchide (ehk siis rändhõimu) kogukonna kooli külastus. Inger räägib, et mõned kuud tagasi oli koolis 250 õpilast, nüüd on neid siis 600. Telke ei jätku, nii on plats täis ehitatud ajutisi varjualuseid. Me loendame paralleelklasse, kolmandat on tervelt kuus! Selles külas ei ole naisõpetajaid, mis võib saada takistuseks vanemate tütarlaste koolisaatmisele - puberteedist alates loetakse meesõpetaja ebasobivaks. Jalalabadi lähistel ei ole naisõpetajate leidmine probleem, aga Lalma on Pakistani piiri suunas neljakümne kilomeetri kaugusel; siia on haritud naiskooliõpetajate leidmine peavalu.




Kabuli keskuses antakse mõningal määral ka kutsehariduskoolitust: kõigile joonistamine, poistele kunstlilledest pärgade-seadete valmistamine (väga pop pulmades-pidudel, lastel läheb äri hästi), tütarlastele õmblustunnid ja ilusalongis töötamise ettevalmistamise koolitus. Aga kõige enam vaimustust näis tekitavat hoopis võimlemistund: hämaras keldris lidusid rätikutes neiud ringiratast, kilgates vaimustustusest. Ning pingpongilaua taga vonkles katkematu saba mängida soovijatest.
(järgneb)
teisipäev, november 20, 2007
Kooliskäimise okkaline rada Afganistani äärealadel I


Mina mõtlen paralleelile: üks lugemisoskusega inimene külas – ehkki hea, kui ta olemas on - ei tähenda suurt midagi. Aga kui neid on kümneid, sadu? Koolid, mida ma Jalalabadi ümbruses külastan, on tekkinud kogukonna soovil ja toel. Ehkki maailmapank on andnud Afganistani haridussüsteemile koolide rajamiseks tohutud summad, ei jõua riik igale poole koole ehitama.

Nii aitavad erinevad organisatsioonid tekitada äärealadele – kui küla shura nii otsustab ja abi palub - kõigepealt ühiskondlikud koolid. Kui shura on kinnitanud, et soovib omalt poolt osaleda, tuleb mängu näiteks Save the Children Sweden-Norway, kes aitab hankida (reeglina UNICEFilt) telgid ja matid põrandale, annab igale lapsele koolikoti koos vihikute ja raamatutega ning maksab õpetajate koolituse-palgad kinni.

SCS-N toel elluaidatud koolid järgivad riiklikku õppekava, st hiljem ei ole probleeme ametlikule haridussüsteemile üleminekuga. Ehkki organisatsioonile meeldiks toetada ka edasijõudnud lapsi, on praegu võetud suund siiski sellele, et teotatakse 1-6 klasse: et võimalikult paljud saaksid siiski algaharidusegi. Kõik SCS-N koolid järgivad lapsesõbralikku poliitikat: nii koolilapsed, õpetajad kui ka külavanemad on saanud selgitust laste õiguste osas. Lapsi julgustatakse osalema ja oma arvamust avaldama (aga sellest kunagi täpsemalt).

On raske uskuda, et aasta tagasi oli Tangi Hushki küla (kuiv koht mägede vahel, pushtu k.), asemel tühi plats. Küla on tekkinud aasta jooksul Pakistanist tagasipöördnute p

(järgneb)
kolmapäev, november 14, 2007
Ida-Afganistani muljete tulv


Mul on olnud erakordselt tihe ja põnev aeg Jalalabadis siinse kontori juhi Ingeri dirigeeriva taktikepi all. Inger, kellest saab järgmisest aastast põhjamaade organisatsiooni Save the Children Sweden-Norway juht Afganistanis, ootab minult ei vähemat kui huviäratava materjali kokkupanekut, millega meelitada ligi uusi annetajaid. Ehkki organisatsioon keskendub teoorias laste õigustele, on praktikas koolid siiski see koht, kus saab teadmisi nende õigustest - lisaks Afganistani ametlikule kooliprogrammile, loomulikult - edasi anda. Niisiis on küla shurade (nõukogude) abistamine koolide loomisel väga oluline punkt organisatsiooni töös.


Ja mõtlen tahes-tahtmata ikkagi stereotüüpides: näiteks selgus, et siinsed rändhõimud - kutšid - on pigem paikseks jäämas, külasid ja koole loomas. Seni on nad haridusest eemale jäänud, aga nüüd on ainuüksi Lalma küla koolis viimase poole aastaga kasvanud õppurite arv kordades.
Nüüd olen õnnelikult Kabulis tagasi; hunnik fotosid arvutis ja märkmik tihedalt täis kriibitud - eks edaspidi täpsemalt.
reede, november 09, 2007
Jalutuskäik meloniga


Gulbagh on inimtühi nagu ikka hooajavälisel ajal. Kummaline on vaadata, kuidas piirkond silmnähtavalt linnastub: kui esimest korda siia üle aasta tagasi sattusime, olid ümberkaudsed mäenõlvad ohjeldamatult müüre täis ehitatud. Nüüd on pea kõigi müüride sisse kerkinud majad - täielik äärelinn.
Pargis endas valitseb vaikus: vaid üksikud noored afaanid ajavad jalpalli taga ning alleel kühveldavad külalapsed hiigelsuurtesse kottidesse mahalangenud lehti. Istume murule päikese kätte. Karim lõikab osavalt meloni lahti ning asetab igaühe ette mahlast nõrguva läbipaisvalt kumava tüki. Maitse on tõesti mesine. Jätame Karimi lastega omapead ja läheme kahekesi jalutuskäigule ümber pargi. On pilvitu soe, suisa suvine ilm. Vaid karjake rasvsabalambaid nosib koltunud rohtu. Jõudes pargi servale, istume maha niiisutuskanali äärde,


Pole midagi petlikumat kui rahu. Mõtlen minu ja Andrese ühisele tuttavale, aseminister insener Jawadile, kes sai vigastada Baghlani pommiplahvatuses mõned päevad tagasi. Suhkuvabriku avamisel hukkus vähemalt poolsada inimest (sh viis parlamendisaadikut), peamiselt tähtsaid külalisi tervitama tulnud koolilapsed ja sai haavata veel üle poolesaja. Mäletan enda viimast jutuajamist Jawadiga Kunduzis päeval, kui sealsel turul oli lõhanud end enesetaputerrorist. Ta selgitas mulle pikalt, miks enesetaputerrorist ei ole õige moslem ja kindlasti mitte ka afgaan: õige afgaani sõdur ründab sõdureid, mitte lapsi. Ja et islam ei toeta selliseid tapatalge. Nüüd on siis poolsada koolilast ja ta isegi sellise vale-moslemi ohvrid.
neljapäev, november 08, 2007
Noorukese prantslanna seiklused Kabulis II
Minu noore sõbratari elu Kabulis on kulgenud tõusvas joones hullult. Tüdruk läheb välja oma afgaanist poiss-sõbra afgaanidest sõpradega, joob alkoholi ja flirdib. Poiss-sõber teatab külmalt, et selline käitumine on andestamatu, lugu on läbi ja viskab ta välja. Laura kaotab ära oma kolmapäevase lennupileti. Ta maabub ühes Kabuli kalleimas hotellis, segaduses ja kohkunud. Raha jätkub kolmeks ööks. Tüdruk raiskab varanduse kõnedele isaga, anudes uut lennupiletite komplekti. Ma väga loodan, et ta homme lahkub.
Hädas klammerdub Laura minu külge, kostitades mind hüsteeriliste kõnedega. Ehkki teooris olen otsustanud mitte asjasse
sekkuda, ei suuda ma praktikas kõrvalt vaadata, kuidas olukord järjest enam käest läheb. Käin tüdrukut kord päevas hotellis vaatamas: viin ta välja või toon ta meile koju sööma. Pean tutvustavaid loenguid afgaanide arusaamadest. Selgitan tõsiasja, et kui lääne mõistes ei ole noorte kokkukolimises midagi erilist, siin tütarlapsed noormeestega enne abiellumist ei semmi. Tema käitumine kvalifitseerub afgaanide mõistes hoora käitumiseks.
Laural pole kerge aru saada maailmast, mis talle avaneb: tema sinisilmsus Afganistani suhtes on uskumatu. Tütarlapsele, kes elas isaga Afganistanid kuid, ei tehtud selgeks kõige lihtsamaid tõsiasjugi. Näiteks seda, et nabapluusis ei saa siin ringi kõndida...
Kaugel sellest, et pidada Laurat tema inglinäost hoolimata inglikeseks, olen kohutavalt vihane tema isa peale. Ma tahaksin talle mehiselt vastu lõugu anda, tõesti. Afganistanis elanud mehel peaks olema ju veidigi arusaamist selle ühiskonna tavadest. Kuidas annab üks isa oma kirjaliku loa selleks, et tema alaealine, äsja seitseteist saanud tütar omapead Afganistani (armu)elu tõsiasju avastama tuleks - niivõrd vastutustundetu käitumine on täiesti üle mõistuse.
PS. Täna, reede hommikul kell kuus saabub Lauralt sõnum, et ta on lennujaamas, tagasiteel Prantsusmaale.
Hädas klammerdub Laura minu külge, kostitades mind hüsteeriliste kõnedega. Ehkki teooris olen otsustanud mitte asjasse

Laural pole kerge aru saada maailmast, mis talle avaneb: tema sinisilmsus Afganistani suhtes on uskumatu. Tütarlapsele, kes elas isaga Afganistanid kuid, ei tehtud selgeks kõige lihtsamaid tõsiasjugi. Näiteks seda, et nabapluusis ei saa siin ringi kõndida...
Kaugel sellest, et pidada Laurat tema inglinäost hoolimata inglikeseks, olen kohutavalt vihane tema isa peale. Ma tahaksin talle mehiselt vastu lõugu anda, tõesti. Afganistanis elanud mehel peaks olema ju veidigi arusaamist selle ühiskonna tavadest. Kuidas annab üks isa oma kirjaliku loa selleks, et tema alaealine, äsja seitseteist saanud tütar omapead Afganistani (armu)elu tõsiasju avastama tuleks - niivõrd vastutustundetu käitumine on täiesti üle mõistuse.
PS. Täna, reede hommikul kell kuus saabub Lauralt sõnum, et ta on lennujaamas, tagasiteel Prantsusmaale.
Saan tööotsa Ida-Afganistanis
Nüüd näib olevat kindel, et stardin laupäeva hommikul
omapead Jalalabadi suunas. Save the Children heaks töötav Inger on otsustanud mulle tööotsa anda. Päris täpselt pole selge, mida tegema hakkan. Põhimõtteliselt on tal vaja atraktiivset ja huvitavat materjali, mida saaks kasutada esitlustel ja doonorite ligimeelitamisel. Et siis teha fotosid ja sinna juuurde genereerida sobivat teksti. Esialgu lähen kolmeks päevaks Jalalabadi, hiljem on Ingeril plaanis mind kaasata veel üritustel Kabulis.
Ehkki vaid sajakonna kilomeetri kaugusel, on Jalalabadis täiesti teine kliima - suvel oli seal põrgulikult palav ja niiske ühekorraga. Praegu ootab mind ca 26 kraadine-soojus, loodetavasti tuleb sellest reisist turvaline ja huvitav suvepikendus.
Olen seni olen seigelnud ringi tadzhikkide-hesaaride-usbekkide-pushtude segaaladel. Nüüd sõidan siis piirkonda, kus elavadki peamiselt vaid pushtud. Inger hoiatab ette, et tegu on traditsioonidest kinnipidavate hõimudega. See tekitab minus juba ette küsimusi nagu kas/kuidas mul õnnestub sellises keskkonnas pilte teha?

Ehkki vaid sajakonna kilomeetri kaugusel, on Jalalabadis täiesti teine kliima - suvel oli seal põrgulikult palav ja niiske ühekorraga. Praegu ootab mind ca 26 kraadine-soojus, loodetavasti tuleb sellest reisist turvaline ja huvitav suvepikendus.
Olen seni olen seigelnud ringi tadzhikkide-hesaaride-usbekkide-pushtude segaaladel. Nüüd sõidan siis piirkonda, kus elavadki peamiselt vaid pushtud. Inger hoiatab ette, et tegu on traditsioonidest kinnipidavate hõimudega. See tekitab minus juba ette küsimusi nagu kas/kuidas mul õnnestub sellises keskkonnas pilte teha?
kolmapäev, november 07, 2007
Kütteperioodi algus Kabulis


Seekord läksime uut teed: ostsime taas plekk-ahjud kohalikelt meistritelt, aga puudega kütmiseks. Siin müüakse kaht tüüpi puitu: archa (mänd) on kiirelt põlev, hästi pehme, peaaegu pude, ning baluch (tamm) on aeglaselt põlev ja raskelt süttiv.
Andrese palvel läheb seekord Karim ja ostab meile - rõhuvas osas tammepuitu - poolteist harvari. Üks harvar on 80 sehri ja üks sehr on umbes 7 kg. Antud raskused kehtivad Kabulis, mujal on teised kaalud. Meie arvestuslikult kahe kuu – jääme Kabulisse seekord kuni detsembri keskpaigani - küttepuud maksavad koos kohaletoomisega 110 dollarit.


Lõppu uudis, et ei ole kordagi pidanud generaatorit käivitama. Tegelikult on Kabulis elektriga kehvasti nagu ikka, aga peremees sõlmis üle tee asuva võõrastemajaga kokkuleppe ning nüüd on enamuse ajast elekter majas. Eestis võib olla raskusi sellise uudise hindamisega. Nende jaoks aga, kelle generaator tegi õudset kurdistavat müra – rääkimata kütuse ostmisest, sissevalamisest, korrapärasest õli vahetamisest ning puhastamisest -, see on imepärane areng!
esmaspäev, november 05, 2007
Noorukese prantslanna seiklused Kabulis
Kohtusin 15-aastase Lauraga siis, kui olime oma Afganistani-eluga algust teinud. Tundsin tollal
end kaunis õnnetuna: see oli veel aeg, mil elasime võõrastemajas ega liikunud ringi. Nooruke prantsuse koolitüdruk elas koos oma isaga, kes töötas Afganistanis ühes meediaorganisatsioonis. Kurtsime teineteisele oma muresid ja tundsime vastastikust rõõmu seltskonnast.
Suur on üllatus, kui Laura helistab. Ta on taas Kabulis, kuid seekord üksinda. Läheme kahekesi Qargha-äärsele jalutuskäigule, mille jooksul jõuab ta mulle suurema osa oma viimase aasta seiklustest pajatada. Tema vanemad elavad lahus. Ema on alkohoolik, nii määras kohus Laura isa juurde. Isa sõitis tööle Egiptusesse ja keeldus tüdrukut kaasa võtmast. Ilmselt määrab kohtunik ta asendusperre, sest 17-aastane on Prantsusmaal veel alaealine.
Edasi kisub lugu - vähemalt minu pilgule - kaunis hullumeelseks. Laokil tütarlaps otsustas, et tuleb oma afgaanist poiss-sõbra juurde Kabulisse. Peavarju noortel pole, elavad nad noormehe töökoha juures töötajate võõrastemajas. Kontor on täis noori afgaane, kes himura pilguga noort kaunitari seiravad ja enneolematut olukorda ammulisui kõrvalt vaatavad.
Kohtun 19-aastase Massoudiga, kes näib isegi olevat ehmunud olukorrast, mida armumine kaasa on toonud. Vanemad ei taha välismaisest pruudist kuuldagi ja nõuavad, et tütarlaps kohe tagasi sõidaks ning poiss koju tagasi tuleks. Ema ja isa ei rääkinud minuga eile sõnagi, kurdab poiss. Kohalikke kombeid tundes kujutan täiesti ette tema perekonna survet.
Laural on algul idee, et ta võiks leida Kabulis vabatahtlikuna tööd ja elamist. Ta räägib ka inglise ja itaalia keelt ning tunneb araabia kirja. Mul õnnestub siiski ettevaatlikult selgeks teha, et on olematu tõenäosus, et mõni organisatsioon palkaks ei-tea-kust-kohalesadanud alaealise. Läheme kahekesi linna peale kõndima ja saab selgeks veel üks probleem: noor ilus tütarlaps ei
saa siia jääda juba tähelepanu tõttu, mida ta äratab. Mul pole tänaval liikudes kunagi probleeme ette tulnud, aga Laurat üritavad noored mehed möödumisel katsuda - täiesti ennekuulmatu käitumine kohalikke kombeid arvestades.
Ehkki impulsiivne, on Laura intelligentne. Mõne päevaga jõuab talle kohale tõsiasi, et siin maal peab tal olema nö kaitsev kiht ümber, olgu selleks siis perekond või organisatsioon. Tüdruk nõustub, et sõidab kesknädalal tagasi Prantsusmaale. Kui lennuk lahkub, ma tõesti hingan kergendatult.

Suur on üllatus, kui Laura helistab. Ta on taas Kabulis, kuid seekord üksinda. Läheme kahekesi Qargha-äärsele jalutuskäigule, mille jooksul jõuab ta mulle suurema osa oma viimase aasta seiklustest pajatada. Tema vanemad elavad lahus. Ema on alkohoolik, nii määras kohus Laura isa juurde. Isa sõitis tööle Egiptusesse ja keeldus tüdrukut kaasa võtmast. Ilmselt määrab kohtunik ta asendusperre, sest 17-aastane on Prantsusmaal veel alaealine.
Edasi kisub lugu - vähemalt minu pilgule - kaunis hullumeelseks. Laokil tütarlaps otsustas, et tuleb oma afgaanist poiss-sõbra juurde Kabulisse. Peavarju noortel pole, elavad nad noormehe töökoha juures töötajate võõrastemajas. Kontor on täis noori afgaane, kes himura pilguga noort kaunitari seiravad ja enneolematut olukorda ammulisui kõrvalt vaatavad.

Laural on algul idee, et ta võiks leida Kabulis vabatahtlikuna tööd ja elamist. Ta räägib ka inglise ja itaalia keelt ning tunneb araabia kirja. Mul õnnestub siiski ettevaatlikult selgeks teha, et on olematu tõenäosus, et mõni organisatsioon palkaks ei-tea-kust-kohalesadanud alaealise. Läheme kahekesi linna peale kõndima ja saab selgeks veel üks probleem: noor ilus tütarlaps ei

Ehkki impulsiivne, on Laura intelligentne. Mõne päevaga jõuab talle kohale tõsiasi, et siin maal peab tal olema nö kaitsev kiht ümber, olgu selleks siis perekond või organisatsioon. Tüdruk nõustub, et sõidab kesknädalal tagasi Prantsusmaale. Kui lennuk lahkub, ma tõesti hingan kergendatult.