esmaspäev, veebruar 26, 2007
Lastega Afganistani?

Välismaised Kabuli lapsed tekitavad minus vastakaid tundeid. Ühelt poolt on ju tore, et kogu pere koos on. Kui meie Pakistani sõprade pere täies koosseisus lõunale tuleb, unustavad täiskasvanudki laste pingevabas seltskonnas oma tööjutud ära.

Pisikeste laste eest hoolitsevad päeval kohalikud lapsehoidjad. Lastele on rajatud – vahel kamba peale – mänguväljakud, püsti pandud kiiged ja liivakastid. Meie eelmises elukohas peeti jäneseid ning lähedal elavate sõprade juures elutsesid kitsed. Kindlasti on siinsetel vanematel aega rohkem laste jaoks juba seetõttu, et vabal ajal ei ole eriti variante end lõbustama minna nö lääne kombel.
Küsimused tekivad pigem laste kasvades. Enamik neist käib nö ameerika koolis. So keskpärane õppeasutus, kus küsitakse välismaalastelt lapse kooliskäimise eest 1500 dollarit kuus. Pärast kooli – taas koju. Mäletan üht vestlust Angelie, kauni hapra 8-aastase tüdrukuga. Ta unistas tantsimisest, laulmisest…

Pole just palju kokkupuutepunkte afgaanidest ja välismaalastest laste vahel. Fritz üritas vahel afgaanidest töökaaslaste lapsi oma lastega mängima kutsuma; aga see ei näinud afgaanidele eriti meeldivat. Ehk on probleem selles, et laps oma mõtlematuses võib teha midagi sellist, mis kogu pere mõjutab? Tahmina räägib loo lapsest, kes kingib oma afgaanist koolikaaslasele piibli. Seda süütut liigutust tõlgendab afgaani perekond omamoodi. Järgmisel päeval põgeneb aastaid Afganistanis elanud pere ähvarduste eest ummisjalu USAsse .
laupäev, veebruar 24, 2007
Kes liigutavad miljoneid

See külalistemaja oli ümbritset kõrgete müüridega, mille otsas olid kõrgendid ja nende otsas omakorda okastraadid. Ainult katuselt võis näha, et maja asus siiski linnas. Õues polnud rohulibledki; ainult betoon - et autosid mugavad parkida oleks. Selles majas olid avarad hästisisustatud magamistoad (mille seinad olid täis käskivaid ja keelavaid silte), televiisori-ja muusikatuba, jõusaal ja köök. Personal oli hästi välja õpetatud ja kokk suurepärane.
Külalistemaja asukad näisid stressis: nad lugesid päevi oma

Kui olin Afganistani just jõudnud, üllatasid mind vestlused võõratemajas elavate inimestega. Ühelt poolt oli tegu enesekindlate ekspertidega, kes juba esimestel päevadel Afganistani jõudes teadsid täpselt, mida siin peab tegema. Nende sõnavara koosnes sõnadest nagu projekt, demokraatia, finantseering, sooküsimused, inimõigused jne. Nad liikusid valitsusfäärides ja liigutasid miljoneid - kui mitte miljardeid - dollareid. Ja suurem osa ei olnud neist kunagi Kabulist välja saanud, et näha abistatavat inimühikut elusuuruses.

Nüüd, pea aasta hiljem, meenutan neid vestlusi teatud kummalisustundega. Tudisev vanamees, kes püüdis uhkelt loendada maid - oli Afganistan tema 143. või 144. riik? Või enesekindel skandinaavlanna, valmis käigult naistelt burkasid maha kiskuma.
kolmapäev, veebruar 21, 2007
Alkoholipoliitikast Afganistani Islamivabariigis

Parlamendis on heakskiitmist ootamas seadus, mille vastuvõtmisel võib politsei napsised välismaalased vangi panna.
Eelmisel aastal võttis välismaalastele mõeldud kaupluste

Vahel käime lähedal asuvas india restoranis söömas. See koht nõuab teatavat eneseületamist: väliselt kohutavalt räpane, aga toit on maitsev. Selles restoranis kaanivad viskit pudelite viisi nii sikhid kui ka afgaanid. Avalikult müüakse seda ka kaasa: oleme olnud tunnistajaks stseenile, kus pudeli vodka ostnud afgaan selle vee sildiga plastikpudelisse ümber kallab ja ratta seljas minema vänderdab.
esmaspäev, veebruar 19, 2007
Riigikogu valimised Kabuli moodi


Lobisime siis meestega mõnusalt ja laseme maitsta kes õlul, kes veinil. Kui meie, tsivilistid, oleme Kabulis alkoholist juba sügisest saati täiesti priid, siis ISAAFi baasi Kabuli klubis alkoholipuudust küll märgata ei ole.
Valimiste osas selgub paraku, et Toomas on unustanud midagi olulist hotelli maha. Mina ei ole elu sees valinud, ei nõukogude ega Eesti

reede, veebruar 16, 2007
Riigipüha sovjettidest lahtisaamise mälestuseks

Minu senises elus on olnud kolm nn Afganistani veterani: esimene oli mu õpingukaaslane geoloogia alal, hilisem poliitik. Mäletan üht õhtut, kus ta pajatas verdtarretavaid lugusid Afganistanis sõduriks-olemisest. Aastaid assotseerus see maa ainult sõnadega ”tuleb ise kiiresti reageerida või sind ennast tapetakse”.
Teisega kohtusin Tartus. Taksojuht küsis, kust kohvritega tulek ja ütlesin ausalt, et Kabulist. Sellest tuli lühike, kuid meeldejääv vestlus. Mees jõudis näidata ka arme oma kaelal. Ta anus mind võimalikult kiiresti lahkuma sellelt maalt, kus iga afgaan unistavat vaid mu kõri läbinüsimisest.
Kolmas veteran kirjutab aeg-ajalt. Tema kirjad tekitavad äratundmisrõõmu. Ta kirjutab lõhnadest, maitsetest, tuultest ja vihmadest. Ma tahaksin selle mehega kohtuda.
esmaspäev, veebruar 12, 2007
Uputus!

Uputuse kõrghetkel ei tule paremat ideed, kui tirida madrats koos voodiriietega suurde tuppa ja sättida end põrandale magama. (Suures toas uputas detsembris; siia laskis peremees uue katuse ehitada.) Väikese toa tilkujate alla panen küll suuremad anumad, aga lekked muudavad asukohta. Hommikuks on vaibad märjad ja pilt hale. Kütan ahje, aga need vaevu hingitsevad; õues on saepurukottide alla – kõigist mu pingutustest hoolimata – voolanud lumesulamisvesi ja saep

Kui Andres on tööle läinud, löntsin peremehe ukse taha. Kapten Attayee paneb mind oma ainsas soojaks köetud toas aukohale istuma ja laseb kurta. Ta seletab vastu, et ka nende maja köök ja ülemised toad lekivad. Nüüd tulevat siis tegutseda kohaliku kombe kohaselt. Päeva peale saabub kaks meest, kes tõmbavad kile üle tüma katuse. Seejärel tulevad nad tuppa ja kiletavad lae. Kile külge riputatakse niidiga raske varuosa, nii et kile kalle on igast suunast toa keskele. Kauss pannakse varuosa alla ning vesi voolab mööda niiti kaussi. Süsteem näib jabur, aga töötab.
Andres arvab koju saabudes, et tuba näeb välja nagu moodne kunstiteos. Mina hakkan aga aru saama aastaid Afganistanis töötanud mehe sõnadest: alles siis, kui olete Kabulis talve üle elanud, võite end kogenud elanikeks nimetada.
neljapäev, veebruar 08, 2007
Ma ei ole turist, ma elan siin

Või hoopis see, kuidas jälgilt suitsevat potti mulle nina alla toppivale poisile käratan “Bás! Aitab!” (potist leviv kohutav hais peaks vaimusid eemale peletama, aga mul on kuri kahtlus, et välismaalased annavad sellepärast poistele raha, et need kiiremini eemale läheks).
Või, kuidas juurviljapoes tavapärast viisakusvestlust arendan: “Salam alaikum, sub baher. Khub asti? Chetor asti? Khana hairyat as?” (Umbes: rahu sinuga, tere hommikust. Kuidas elate? Kuidas käsi käib? Kas kodus on kõik korras?) Kui algul tundus pidev formaalsete viisakuste vahetamine kole tüütuna, siis nüüd tulevad tervitussõnad automaatselt keelele.
Või jalutuskäik Chicken Steetil, lõbustades ennast

Olen seni arvanud, et kõige mõnusam on elada kodulinnas Tartus; juba Tallinna melu seeski tundsin end võõrana. Ja nüüd näib - ligi aasta pärast siia kolimist -, et Kabul, see va räpane ja kole suurlinn (arvatakse, et siin elab praegu ca 4 miljonit) ongi mu kodu. Kummaline.
esmaspäev, veebruar 05, 2007
Darwini auhind enesetaputerroristile?

Meid külastab sõber Jean, kes just on jõudnud taasi Lashkar Gah'st, kus ta ajakirjanikke koolitas. Kiidame kooris soojemat ilma - esimese veebruariga sai läbi külm hooaeg ehk Chel-i Buzurg (suur nelikümmend dari k.) ja algas tunduvalt soojem hooaeg Chel-i Khurd (väike nelikümmend dari k.). Loodetavasti peab ilm jätkuvalt traditsioonidest kinni ja me saame nautida elu null kraadi piires.
Muu hulgas räägib Jean loo enesetaputerroristist, kes üritas ebaõnestunult Lashkar Gah's rünnata üht välismaist organisatsiooni. Et hoonesse sisse pääseda, oli ta meisterdanud sildi kirjaga - palun laske mind sisse, tahan uskumatuid tappa - ja näitas seda valvurile, kes juhuslikult oli mitte-kirjaoskaja. Valvur läks silti näitama. Teksti lugenud isik karjatas: lase see mees maha. Valvur tegutses pikemalt mõtlemata ja enesetaputerroristi karjäär sai kiiresti otsa.
laupäev, veebruar 03, 2007
Maskulinne puhkepäev koeravõitlusega


Koeravõitlust vaatama kutsub meid autojuht Karim. Ta tuleb hommikul autoga järele, esiistmel kaasas väike tütar ja poeg - kaks viiest lapsest. (Kord sõitsime ringi nii, et esiistmel istusid kõik viis last.) Sõidame linna servale; juba kaugelt on näha tihedalt inimesi täis mäeküljed ning risti-rästi pargitud autod. K

Koerad, keda keda kutsutakse siin maal sõjakoerteks (sag e jangi dari k.), tulevad mulle tuttavad ette Rory Stewarti raamatu The places in between fotodelt. Roryle nimelt kingiti Ghori provintsis just samasugune kõrvadeta (need on ära lõigatud) vana võitluskoer. Suurem osa koeri näivad segaverelised ja üllatavalt hoolitsetud. Tavaliselt on siin maal koer


Kui koeraomanik on otsustanud ringi tulla, käib kohtunik hõikudes ringi. Vahel hoiab ta ka panuseraha kõrgel pea kohal. Keset platsi tõmmatakse lina, koerad on kahel pool. Kui lina vahelt ära tõmmatakse, tormavad penid nagu tulevälgud teineteise


"Tegelikult on koertevõitlus islami seadustega vastuolus," ütleb Karim, kui meelahutus lõpusirgel ja auto poole suundume. Võta kinni, on see nüüd tõsi või mitte.
neljapäev, veebruar 01, 2007
Kas arenguabi Afganistanile on reaalselt võimalik?

Tänane EPL hõiskav uudis arenguabist Afganistanile teeb mind nukraks. Ma usun, et see riik vajab tõesti mingis mõttes abi. Aga kuidas abi anda, kui abi jäävus siin riigis on vähetõenäoline? Võib-olla Lashkaris on tõesti iga nurga peal sõdur ja meditsiiniaparatuur püsib kauem haiglas kui kaks kuud. Võib-olla on isegi mõni inimene, kes seda aparatuuri kasutada ja hooldada mõistab?

Kõige kurvema loo rääkis Molly, kes on käinud väikelastekodudes. Hiigasuured tühjad ruumid, kus lapsed mähkmetes ringi jooksevad. Estrementide hais on räige, nii on aknad valla. Ka talvel. Ei toole, laudu, tekke. Õigemini, tekke küll tõid ISAAFi sõdurid lastele jõulukingiks, aga need korjati lastelt ära niipea kui mehed uksest välja olid saanud...
PS. Ehk on mõnel blogi lugejal on tutvusringkonnas arst, kes oleks nõus meili teel konsulteerima. Mulle ajab hirmu nahka suur munajas moodustis, mis - näiliselt suvaliselt - tekib ja kaob paremal pool lõua all kaelal. See ei tee küll valu, aga ebamugavustunnet. Käisin eile Kabulis saksa meditsiinikeskuses, aga kahjuks neil pole läbivalgustamiseks aparatuuri. Arst oli nii ebakindel, et ei võtnud visiidi eest tasugi.